Bakan Koca: Türkiye’nin beslenme haritasını çıkarıyoruz

tarafından
372
Bakan Koca: Türkiye’nin beslenme haritasını çıkarıyoruz

SAĞLIK Bakanı Fahrettin kocası, “Türkiye diyeti haritalandırmaya başladı. Araştırma aşaması sona erdi, raporlama aşamasının sonuna geldik. Önümüzdeki masaya geldik, ikimiz de yetersiz beslenmenin nedenini fazla kilolu göstermek için” dedi. dedim.
Sağlık Bakanı Koca, bakanlıkta yapılan Ulusal Beslenme Konseyi’nin ilk toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Koca, sağlık sistemleri önünde en önemli sorunun olduğunu belirterek, bulaşıcı hastalıkların, yaşam kaybının, sağlık kaybının, sağlık sistemiyle uğraşan hastalıklara yol açan işgücü kaybının en büyük sorunları çözmesi gerektiğini belirtti. Hijyen koşullarının iyileştirilmesi, hastalıklara karşı mücadelenin aşılamadan etkilenmeye devam ettiği ve antibiyotiklerin yaygın kullanımı, bakteri hastalıkları, ciddi sorunların geri çekilmesinin, Bakan:

Ine Günümüze geldiğimiz zaman, bulaşıcı olmayan hastalıklar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bu hastalıkların tedavisi, sağlık sistemlerinde erken ölüme neden olabilir, bu hastalıkların önlenmesi, oluşumlarını geciktirme, vücuda zarar gelmesini önleme ve bu kronik hastalıklar diyabet, hipertansiyon, kanser vb. Gibi hastalıklardır. Bu hastalıklar ve beslenme arasındaki önemli bağlantı. Senin olduğunu biliyoruz. ”

Aşırı kalorili beslenmenin yol açtığı obezite, kocayı vurgulayan birçok hastalığa neden oldu, “Obezite, ülkemizde en gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, artan bir sorun haline geldi. Ülkemizde her 3 yetişkinten 1’i, obez, 1’i fazla kilolu. ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nde bu sorunlarla başa çıkmak için işbirliği içinde çalışıyoruz ve Türkiye’de Sağlıklı beslenme ve Aktif Yaşam Programının ciddiyetini sürdürmeye devam ediyoruz, okul kantinde kurulması için yararlı şüpheli gıdaların satışını yasakladı, beslenmeye uygun okulu, okula yiyecek koymak için gıda logosu uygulamaları, bu yiyeceklerin çocuklar arasında reklamının yasaklanması gibi, sağlıklı beslenme alışkanlıkları gibi, gösterdiğimiz çabaların sadece bir kısmını kazanma uygulaması “dedi.

Bakan, kocasınn Türkiye’de beslenme alışkanlıklarını tespit ettiğini söyledi:

“Türkiye’nin diyetini haritalamaya başladık. Araştırma aşaması sona erdi, raporlama aşamasının sonuna geldik. Önümüzdeki günlerde halk arasında birçok önemli araştırma sonucuyla paylaşılacak. Öncelikle 15 yaşın üzerinde vatandaş bulduk. Bu araştırma ile Türkiye’deki yeme alışkanlıklarımızdan bir tanesi 81 il Katılanlar aile hekimleri tarafından davet edildi ve kanları mideden alındı ​​ve halk sağlığı laboratuvarlarımızda analiz edildi, 6 aylık bir araştırma sonrasında bakanlık hekimlerimiz, hemşireler ve diyetisyenler taşıdı. besin miktarını ve ne sıklıkta, ne kadar protein ve karbonhidratı araştıran araştırmayı araştırın, tüm bu verileri analiz ediyoruz ve analiz sonuçları bize hem beslenme eksikliklerini hem de fazla kilonun nedenlerini gösterecektir.

Bilimsel kanıtlara dayalı görüşler oluşturmak için Sağlık Bakanlığı, Ulusal Meclis koordinasyonunda bir ‘Ulusal Beslenme Konseyi’ kurdu, “Geniş katılımlı bir konseye sahip konsey, 9 bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, Yüksek Konsey Eğitim temsilcileri konuyla ilgili, ülke genelinde sağlıklı beslenme kültürünün desteklenmesi, gıda güvenliği ve kronik hastalıklara karşı mücadele politika ve stratejileri geliştirmeyi amaçlıyor ”dedi.

Kaynak: HÜRRİYET