Çin’de ilk kapsamlı araştırma: Ölüm oranı 1,38, orta yaş ve sonrasında risk artıyor

tarafından
607
Çin’de ilk kapsamlı araştırma: Ölüm oranı 1,38, orta yaş ve sonrasında risk artıyor

Koronavirüs ölümleri ve Çin’de hastane tedavisi gerektiren vakalar üzerine ilk kapsamlı araştırma, hastalıktan ölüm oranının yüzde 1.38 olduğunu ve riskin orta yaştan önemli ölçüde arttığını göstermektedir.
Guardian gazetesi tıp dergisi Lancet Bulaşıcı Hastalık raporuna göre, 10 yaşın altındaki hastalarda mortalite oranı% 0.0016’dır. 80 yaş ve üzerindeki ölüm oranı yüzde 7,8’dir.

10-19 yaşları arasındaki hastaların binde 4’ünün hastanede tedavi görmesi gerekirken, bu oran 80 yaş ve üstü için yüzde 18’in üzerindedir.

Orta yaş riski
Araştırmaya göre 40 yaşlarındaki hastaların yüzde 4’ünün ve 50 yaşlarının yüzde 8’inden fazlasının hastanede tedavi edilmesi gerekiyor.

İngiltere’deki Imperial College London tarafından yürütülen çalışma, salgının gerçekleştiği yer olan Wuhan’dan koronavirüs tanısı ile tahliye edilen 689 kişinin Çin’deki 70.117 onaylı vakasına ait verilere dayanıyor.

Araştırma ekibinin profesörü. Azra Ghani, “Bu tahminler, koronavirüsün kontrolü ile ilgili karar alma süreçlerinde tüm ülkelere uyarlanabilir. Analizimiz, 50 yaş ve üstü vakaların hastanelerde 50 yaşın altında olduğundan çok daha yüksek olduğunu, ve vakaların daha büyük bir kısmının ölümle sonuçlandığını söyledi. ”

Doğrulanmamış davalardan ölümler
İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesine göre, salgınla başa çıkmaya çalışan ülkeler testlere farklı yaklaşımlar uyguladı ve her hafta farklı bir test stratejisi izledi, bu da bilim adamlarının farklı ülkelerdeki ölüm oranlarını karşılaştırmasını zorlaştırdı.

Diğer bir zorluk, bazı vakalar asla doğrulanmadığı için hastalıktan sonra ölen insanların oranının bulunmasıydı.

Bu son çalışma, tanı koymadan ölen hastaların oranının binde 66 olduğunu göstermektedir.

Uzmanlara göre, bu son araştırmalardan daha düşük bir değerdir. Bununla birlikte, bu değerin 2009’daki domuz gribi salgından daha yüksek olduğu ve bin vakadan 2’sinin ölümle sonuçlandığı belirtilmektedir.

Sonuçlar, koronavirüs salgını ile dünya çapında belirginleşen tabloyu yansıtmaktadır; hastalığın akciğer ve kalp gibi diğer sağlık sorunları olan yaşlı insanlara daha fazla zarar verdiğini doğrular.

Raporu yazan ve Birleşik Krallık Hükümetine koronavirüs salgını hakkında tavsiyede bulunan uzmanlar, küresel nüfusun yüzde 80’inin Covid-19’u yakalayabileceği ve hastane tedavisi gerektiren vaka sayısının en modern sağlık sistemlerini bile bir çıkmaza sokabileceği konusunda uyardı .