Senegal’den, corona virüs vakalarında hidroksiklorokin tedavisini sürdüreceğini açıkladı. Gerekçe, ilacın kullanıldığı hastaların daha hızlı iyileşmeleri.

tarafından
550
Senegal’den, corona virüs vakalarında hidroksiklorokin tedavisini sürdüreceğini açıkladı. Gerekçe, ilacın kullanıldığı hastaların daha hızlı iyileşmeleri.

Senegal’den, korona virüsü vakalarında hidroksiklorokin tedavisine devam edeceğini açıkladı. Gerekçe, ilacı kullanan hastaların daha hızlı iyileşmesi. Batı Afrika ülkesi Senegal’de, hidroksiklorokin (sıtma tiplerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaç) tedavisinin devam edeceği ve yeni korona virüs tiplerinde hızlı iyileşme ile sonuçlandığı bildirilmiştir (Covid-19).
Başkent Dakar’da korona virüsü (Covid-19) vakalarının tedavi edildiği Fann Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Moussa Seydi, bazı hastaların tedavisinde izinleriyle hidrosklorokin kullandıklarını açıkladı.

Bu hastaların daha hızlı iyileştiklerini gözlemlediklerini belirten Seydi, Covid-19 tedavisinde hidrosiklorokin kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

GEÇİCİ SAYISI DAVA SAYISI GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde yapılan 127 testten 5’i pozitifti.

Son 24 saat içinde 10 kişinin iyileşip taburcu olduğu bildirilen bildiride, tedaviye devam eden 138 hastanın durumunun stabil olduğu bildirildi.

Ülkede bugüne kadar 195 Covid-19 vakası görülse de, 55’i iyileşti, 1’i öldü ve 1’i vatandaşı olduğu ülkeye gönderildi.

Ayrıca, çevrimiçi yapılan bakanlık konseyinde eğitim aralığını 4 hafta daha uzatmaya ve okulların açılmasını 6 Nisan’dan 4 Mayıs’a ertelemeye karar verildi. Uluslararası uçuş yasağı da 17 Nisan’dan Mayıs’a ertelendi.

Öte yandan Senegal hükümeti, yaklaşık 1 milyon aileye yiyecek ve temizlik malzemeleri sağlayacağını açıkladı. 20 litre yağ, 10 kilo makarna, 10 kilo şeker, 10 kilo süt tozu ve sabundan oluşan her 50 kilogramlık yardım paketi her aileye dağıtılacak.

BURKINA FASO’DA VİRÜS AFFİ

Burkina Faso Başkanı Roch Marc Christian Kabore, Covid-19 salgını önlemek için 1207 mahkumu affetti.

İletişim Bakanı Fulgance Dandjinou bir basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Kabore’un yaşları ilerlemiş, sağlıkları kötü ve mahkumiyetlerinin en az yarısını tamamlamış olan ve Covid-19 tedbirleri uyarınca olağan suçlar nedeniyle hapsedilen 1207 tutukluyu affettiğini söyledi.

Dandjinou, Covid-19 tedbirleri uyarınca hapishane ziyaretlerinin yasak olduğunu vurguladı.

9 Mart’ta ilk iki vakanın görüldüğü ülkede şimdiye kadar 288 vaka tespit edildi. Olguların 16’sı ölümle sonuçlanırken, 50 kişi iyileşti.