İstanbul’da eczanelerden ücretsiz maske

tarafından
185
İstanbul’da eczanelerden ücretsiz maske

Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordineli olarak yapılan dağıtımın, yaş kriterlerini karşılayan vatandaşların evinde haftada 5 oranında yapılacağı açıklandı.

İstanbul Eczacılar Odası’ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği arasındaki görüşmeler sonucunda eczanelerimiz aracılığıyla vatandaşlara en hızlı ve en güvenli şekilde ücretsiz maskeler dağıtılmasına karar verildi.

Açıklamaya göre, dağıtım süreci aşağıdaki gibi çalışacaktır:

  • Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanacak maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Sağlık depolarına teslim edilecek ve eczanelerimize dağıtılacak.
  • Eczanelerimiz tek bir depodan 500 maske (10 kutu) talep etmelidir. Bakanlık tarafından taleplerin yerine getirileceği için tek bir depodan talepte bulunmak önemlidir.
  • 20-65 yaş arası vatandaşlarımıza “10 gün boyunca kişi başına 5 maske” verilecektir.
  • Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı’nın cep telefonlarına gönderdiği mesajda eczanelerimize bilgi vererek maske alabilirler. Eczacılarımız bu kodu TITCK tarafından ITS veya Reçete Sisteminde açılacak yeni bir düğmeye girecekler. TITCK tarafından hangi sistemin kullanılacağını belirledikten sonra, sizinle ayrı olarak paylaşılacaktır.
  • Uygulama maskeler eczanelere ulaştıktan sonra başlayacaktır.