Türkiye uyuşturucu kullanımından ölümlerde Avrupa’da birinci sırada

tarafından
126
Türkiye uyuşturucu kullanımından ölümlerde Avrupa’da birinci sırada

Son yıllarda madde kullanımı oldukça arttı ve ilkokul çağlarındakilerine kadar ulaştı.Gençleri özendirmek için ellerinden gelen yöntemleri kullandıklarını belirtti.Yeni sentetik maddeler ile uyuşturucu kullanımı ölümlere yol açmakta ve avrupada birinci sırada olduğunu söyledi.İnsanlar madde kullanımı sonrasında kalp krizi geçirebiliyor ve böbrek yetmezlikleri ortaya çıkabiliyor.Oldukça tehlikeli sonuçları olan bu maddelerin ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyor.Davranış bozuklukları ve ölümcü sonuçları olan bu maddeleri kullanan kişiler hemen tedavi altına alınmalı.

Madde kullanımı en önemli etken merak, buna karşın pazarlama stratejileri ile ulaşımı kolay hale getiriliyor. Bu durumda ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Yeni sentetik maddelerin çok daha kolay bağımlılık yarattığını söyleyen Dr. Namlı bu maddeleri tanımak ve anlamak amacıyla Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Yeni Sentetik Maddeler, Yeni Sorunlar ve Güncelleme başlıklı sempozyumun düzenlendiğini belirtti ve şunları söyledi: “Gençlerin madde kullanımına başlamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi merak. Gençlerimiz bunu merak ediyor ama ayrıca yeni sentetik maddeler daha ucuz, ulaşımı kolay ve cazip hale getiriliyor. Bu maddelerin isimlerinden tutun da ambalajına kadar büyük bir pazarlama stratejisi izleniyor. Bu maddeler bir gencin harçlığıyla alabileceği kadar ucuz. Burada da ailelere çok büyük görevler düşüyor. Mutlaka gençlerin kimlerle arkadaşlık ilişkisi içerisinde olduğuna dikkat etmeleri ve gençlerin ruhsal ve fiziksel durumunda, davranışlarındaki değişikliği yakın takip etmekte Madde kullanımından şüphelenildiği zaman hemen bir psikiyatri kullanımına başvurulmalı.” Sempozyum kapsamında konuşan Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Evren ise suç ile madde kullanımı arasında da yakın ilişki bulunduğunu, ayrıca maddelerin keyif verici etkisinin arttıkça yan etkilerinin de arttığını ifade etti ve şunları söyledi: “Madde kullanımı sonrası kişi kalp krizi geçirebiliyor, böbrek yetmezliği ortaya çıkabiliyor, epileptik nöbetler geçirilebiliyor, delirium gibi bilinç dalgalanması yaşayabiliyor.

Bunun dışında ruhsal belirtiler de ortaya çıkıyor. Kişinin kendisine ve etrafına zarar verme ihtimali artıyor.”‘2017 yılında, 2016 yılına göre yüzde 53.1 daha fazla sentetik kannabioid ele geçirildi” Sempozyumda konuşan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Zehra Arıkan da “Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi (TUBİM) Bakışıyla Yeni Sentetik Maddeler” başlıklı bir konuşma yaptı, verilere değindi. Prof. Dr. Arıkan Türkiye’de 2017 yılında 24 bin 371 sentetik kannabinoid olarak adlandırılan madde kullanımının gerçekleştiğini, bu olaylarda 34 bin 107 şüphelinin yakalandığını ve 958 kilogram sentetik kannabinoid ele geçirildiğini söyledi. 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 53.1 oranında daha fazla sentetik kannabinoid ele geçirildiğini de ifade eden Prof. Dr. Arıkan 2017 yılında doğrudan madde kullanımı nedeniyle hayatını kaybedenlerin 941 kişi olduğunu ve bunların 564’ünün ise doğrudan sentetik kannabinoid kullanımından dolayı olduğunu ifade etti.’Medyada sağlık haberleri daha çok yapılmalı’ Sempozyum kapsamında konuşan, Hürriyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Mesude Erşan ise Medyada Yeni Sentetik Maddeleri anlattı ve medyaya yansıyan haberlerin çoğunlukla adli vakalar olduğunu ifade etti. Erşan, sözlerine şöyle devam etti: “Basın yayın organlarındaki haberlere baktığımızda ağırlıklı olarak kriminal haberler görüyoruz. Özellikle polisin yaptığı, çökertilen çeteler, uyuşturucular, ilgili mafya üyeleri gibi haberler var. Ancak sorunu ortaya koyan sağlık haberlerinin daha az olduğunu görüyorum. Uyuşturucu kullanımının sağlıkla ilgili sonuçları biraz daha fazla radarımıza girmeli ve haber yapmalıyız.”(DHA)