Akciğer Kanseri

Tüm dünyada insanların en çok yüzleştiği tehlikeli hastalıklardan birisi de akciğer kanseridir. Ne yazık ki ülkemizde de bu hastalığa yakalananların oranları epey fazladır. Ölümcül bir hastalık olmasından dolayı herkesin gözünü korkutmuştur. Fakat akciğer kanserinin bu denli riskli bir hastalık olmasının altında yatan en önemli sebeplerden birisi de kendisini hemen belli etmiyor olması denilebilir.

Daha sonradan anlaşıldığı içinde doğal olarak erken teşhis yapılamıyor. Böylelikle kanser hücreleri de tüm bölgelere sıçrama göstermeye başlıyor. Akciğer, şüphesiz en önemli organlarımızdan birisini oluşturmaktadır. Akciğerde görev üstlenen hücreler bölünerek çoğalma gösterir. Fakat bazı zamanlarda dengesiz çoğalma durumları söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda ise kanser hücreleri açığa çıkmış oluyor. Eğer ki erken teşhis durumu yapılmaz ise ölüme kadar gidebilecek tehlikeleri açığa çıkarmaya başlayacaktır. Akciğer kanseri için en büyük etkenin sigara olduğu düşünülüyor. Fakat her sigara içenin de akciğer kanserine yakalanacak diye bir garantisi yoktur. Çünkü hiç sigara içmeyen kişilerde bile akciğer kanserinin görülme oranı fazla olabiliyor.

Akciğer Kanserinin Aşamaları Nelerdir?

Kanserin aşamaları bulunmaktadır. En hafif evreden en şiddetli evreye kadar çıkabilmektedir. Bu evre dördüncü seviye olarak tabir edilmektedir. Hasta, bu aşamaya geldiğinde ölümcül risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Bu yüzden akciğer kanserinden kurtulabilmenin en etkili çözüm yollarından birisi de hastalığın ilerlemesini durdurmak olacaktır.
Birinci Evre: Bu evrede kanser hücresi kendisine yer bulmaya çalışır. Kanser çapı ve yer ettiği yer belirginleşir. Kanser hücrelerin boyutları değişkenlik gösterir. Doğal olarak boyutuna göre de farklı evrelerde yer alır.
İkinci Evre: Kanser hücreleri lenf bezlerinde yer alır. Tehlike birinci evreye göre daha fazladır. Lenf bezlerine yayılma olmaması hasta açısından bakıldığında daha iyi olacaktır.
Üçüncü Evre: Başka organlara sıçramaya başlar. Tehlike artık daha büyüktür. Kanser hücreleri artık tek bir yerde sabit kalmaz. Başka yerlerde de zararlarını saçmaya başlar.
Dördüncü Evre: Zararlı kanser hücreleri artık tüm organlard yer etmeye başlamıştır. Kemik, karaciğer ve akciğeri kaplamış vaziyettedir. En tehlikeli evre olduğundan dolayı tedavisi daha zorlu geçer.
Akciğer Kanseri Kendisini Nasıl Belli Eder?
Hemen kendisini belli etmeyeceğinden dolayı anlamak biraz zaman alabilir. Fakat akciğer hastalığı içinde belirtiler mevcuttur. Bunlar,
⦁ sık sık öksürük olması
⦁ Balgam görülmesi
⦁ Kemik bölgelerinde saplantılı ağrı
⦁ Göğüs ağrısını çekiyor olmanız
⦁ İştahsızlık ve halsizliğin çok fazla görülmesi

Akciğer Kanseri Tedavi Yolları
Akciğer kanserine yakalandığınızı anlamanız için uzman doktorunuz tarafından röntgen çekilmeli ve inceleme yapılmalıdır. Akciğer grafisi, Bilgisayarlı tomografi (BT), Manyetik Rezonans görüntüleme (MRI), Kemik Sintigrafisi, Pozitron Emisyon Tomografi (PET) gibi tüm incelemeler yapılmaktadır. Yapılacak teknik ve incelemeler sonucunda ise tanı ortaya konulmaktadır. Tanıda hastalığın evresi saptanılır ve hastaya tedavi şekli belirlenir.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.