Bağırsak Kanseri

Kolon (Bağırsak) Kanseri ve Tedavisi
En yaygın görülen hastalık vakalarından kolon kanseri, her yaşta görülebiliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda dünyada yaygın olan bu hastalığın ülkemizde de yaygın bir hal aldığı görülmüştür. Her geçen gün bu hastalığa yakalanan kişi sayısında artış oluyor. Her ne kadar her yaş aralığında görülebilen bir hastalık olsa da daha çok 50 yaşlara geldikten sonra görülme sıklığı artmaya başlıyor.

50 yaşında ki kişilerde bağırsak kanseri hastalığı daha yaygın görülüyor. Cinsiyetlere göre bir sıralama yaptığımız zaman ise bayanlarda diğer hastalıklara göre ikinci sırada yer alırken erkeklerde ise üçüncü sırada bulunuyor. Buradan çıkaracağımız sonuca göre bayanlarda bağırsak kanserinin görülme oranı daha yüksektir. Daha çok kalın bağırsak olarak bildiğimiz bu hastalığın kişiye ciddi tehlikeleri olabiliyor.

Kanser, kolonda yer alan hücrelerde başlamaktadır. Hücrev sayısında artış yaşanmaya başladık sıra dairesel bir şekil alan kolonlar etrafına yayılmaya başlar. Burada önemli olan konulardan birisi de mutlaka erken tespitin yapılmasıdır. Erken tespit yapılırsa, kolonlara daha fazla yayılması durdurulmuş olur. Böylelikle kanser hücreleri yalnızca kolon içiyle sınırlı kalmaya başlayacaktır. Aksi takdirde kansere yol açacak bu hücreler, kan dolaşımı aracılığıyla karaciğer, akciğer ve diğer organlara sıçramaya başlar. Bu aşamadan sonra kanserin yayılmasını durdurmak daha zordur. Ölüme kadar gidebilecek tehlikeleri açığa çıkarabilir. Kolon bağırsak kanseri riskinden kurtulmanın en güzel çözüm yollarından birisi erken teşhisin yapılmasıdır. Erken evrede bu durum fark edilir ve önlenmeye başlanırsa kanserden kurtulmanız daha basit olacaktır.

Bağırsak Kolon Kanseri Nasıl Belli Olur?
Bu hastalığa yakalandığınızı anlamanız için belirtilerin neler olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Aşağıda belirteceğimiz durumlar siz de oluşmaya başladıysa muhtelemen uzman bir doktora acilen görünmenizin zamanı gelmiş demektir.
⦁ Kilo kaybının çok fazla olmaya başlaması
⦁ Rektumda gerilme hissiyatı
⦁ Rektumda ağrı
⦁ Rektumda ya da karın bölgesinde yumru
⦁ Karın bölgesinde ağrının oluşması
⦁ Her geçen gün ağrı dozunun daha fazla şiddetlenmeye başlaması
⦁ İshal gibi farklı kalıcı değişikliklerin sık sık görülmeye başlaması

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?
Erken teşhis olursa ameliyat yapılma ihtiyacı doğal olarak ortadan kalkmış olacaktır. Hasta, yakın takip altına alınmaktadır. Kanser hücrelerin yayılması engellenmesi adına son yıllarda kolonoskopi yoluna başvurulmaktadır. 45 ve daha sonraki yaşlarda hem bayan hem de erkeklerin dışkıda gizli kan taraması ve kolonoskopi gibi incelemeleri mutlak surette yaptırması önem arz eden bir husustur.
Damara hafif bir ağrı kesici denilen uygulama gerçekleşir. Bu sayede hasta yarı baygın hale gelir. Bağırsak çeşitli işlemlerle boşaltılması gerekiyor. Ardından fiberoptik bir kamera eşliğinde bağırsağa girilmelidir. Bağırsak içlerinde görülen poliplerin çıkartılması gerekmektedir. Mutlaka bu konuda uzman olan bir doktordan yardım almanız gerekir. Aynı zamanda yardım alacağınız cihazın görüntü kalitesi de yüksek çözünürlükte olmalıdır.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.