Cilt Kanseri

Cilt Kanseri Nedir, Nasıl Anlaşılır?

En yaygın görülen kanser türleri denildiğinde cilt kanserini de onların içerisine dahil edebilmekteyiz. Son 30 yılda bu hastalığa yakalananlara bakıldığı zaman %30 oranında bir artış olduğu tespit edilmiştir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi cilt kanserininde hastaya ciddi tehlikeleri bulunuyor. Öyle ki ölüme kadar sürükleyecek sorunları beraberinde ortaya çıkarıyor. Erkek ve kadınlarda görülme sıklığı baz alındığında ise er 100 bin erkekte 1,9 oranında görülme durumu söz konusu olurken, her 100 bin kadında ise 1,3 oranda görülüyor. Yaşam kaybı oranları inceleme altına alındığında ise her 100 kişiden 1 kişi hayatını kaybediyor.


Vücudumuzda derinin işlevi ve görevi oldukça fazladır. Bu sebeple en önemli organlarımızdan biri halini alır. Oluşabilecek dışsal tehditlere ve yaralanmalara karşı korunmamıza neden olur. Öyle ki fazla su ve sıvı kaybınında önlenmesine yardımcı olan bir özelliğe sahiptir. Ciltte oluşan kötücül büyümeler cilt kanserinin oluşmasına neden olmaya başlar.
Cilt Kanserinin Türleri Var Mıdır?

Cilt kanserinin türleri vardır. Pembe, beyaz ve kahverengiye kaçan türden cilt hastalıkları oluşabilir. Ayrıca deri üzerinde doğuştan oluşan benlerin bile daha sonrasında cilt kanserine dönüştürmesi kaçınılmaz bir durumdur. Melonom cilt kanseri en yaygın görülen hastalıklar içerisinde yer alır. Erkeklerde, boyun ve sırt bölgelerinde daha yaygın şekilde görülür. Kadınlarda en yaygın görüldüğü yerlere baktığımız zaman ise avuç içi, ayak tabanı, tırnaklarda yer alır.

Cilt Kanseri Neden Olur? Belirtileri Neler?
Cilt kanserine neden olacak faktörler vardır. Bunlar Solaryum, UVC ışınlarına çok fazla maruz kalma, UVB Işınları,UVA Işınları ve Ultraviyole (UV) Işınına maruz kalınması denilebilir. Tüm bunlara maruz kalındığı takdirde cilt kanseri olma oranı çok fazla artış göstermiş olacaktır. Cilt kanserine nasıl yakalandığınızı anlamanız aslında çokta zor değildir. İyileşmeyen yaralar, kırmızılıkların oluşması, deri üzerinde şişlik, Kaşıntı ve ağrının iyiden iyiye hissedilmeye başlanması, hassasiyetin daha fazla görülmesi gibi durumlar cilt kanserine yakalandığınızı kanıtlar niteliktedir.
Cilt kanserine yakalanan kişilerde ilk olarak cilt muayenesi yapılır. Tıbbi Geçmiş ve Fiziksel Muayene gibi işlemlerden geçilir. Cilt Kanseri Tanısında Dermatoskopi uygulamalarına başvurulur. Cilt kanserinde önemli olan husus erken tanıdır. Çünkü erken tanı hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Cilt Kanserinden Nasıl Korunuruz?
Bu kanser türünden korunmak tamamen sizin elinizdedir. Güzelce örtünmek, zararlı ışınlardan korunmak, solaryumda bronzlaşmaktan kaçınmak yapmanız gereken en güzel çözüm yollarından birisidir. Aksi takdirde tehlike saçan bu hastalıktan korunmanız mümkün değildir. Güneş ışınları en çok zararı verecek unsurlardan birisidir. Bu yüzden Güneş koruma faktörü en az 30 olan güneş kremlerini kullanarak sokağa çıkmalısınız.Ülkemizde ne yazık ki halkımız bu konuyu es geçiyor. Cilt bakımına önem vermeyi ihmal edebiliyor. Bu sebepten dolayı cilt kanseri vakaları çok daha fazla artıyor.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.