Karaciğer Kanseri

Karaciğer hücrelerinde meydana gelen kanser, vücuda zarar vererek ölüme doğru yöneltmektedir. Karaciğerde meydana gelen kanserin birkaç farklı türü bulunuyor. Türleri içerisinde en yaygın olanı ise ana karaciğerde görülen hepatosellüler karsinoma olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğerin zarar görmesi ölüme kadar gidebilecek tehlikeleri ortaya çıkartır. Karaciğer kanserine yakalandığınızı anlamanız için öncellikle belirtilerinin neler olduğunu bilmeniz gerekir.


Karaciğer kanser belirtileri şu şekildedir.

İstemsiz kilo kaybının görülmesi
İştah kaybının yaşanması
Bulantı ve kusma hali
Genel zayıflık ve yorgunluk durumu
Karın bölgesinde şişmesi
Cildinizin ve göz akınızın sararması (sarılık) gibi vakaların oluşması
Beyaz, kirecimsi dışkının görülmesi

Karaciğer Kanseri Neden Olur?

Karaciğer kanserinin meydana gelmesinin sebepleri bulunuyor. Bunları sırasıyla belirtmemiz mümkündür. Karaciğerde hepatit virüslerin kronik olarak görülmesi, enfeksiyon durumların meydana gelmesi karaciğer kanserinin oluşmasını tetikleyecek hususların arasında yer alıyor. Bu hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüme ve çoğalma gibi eylemler gösterdiğinden dolayı doğal olarak kanserin oluşmasına neden olur.

Karaciğer risk faktörleri;
Aşırı alkol tüketimi Karaciğer Kanserine Neden Olur
Alkol çok sık tüketenlerdenseniz biraz daha dikkatli olmanızda yarar var. Alkol tüketimin çok fazla olması karaciğerin hasar görmesine sebebiyet verecektir. Karaciğer kanser riskinin artmaması adına daha fazla dikkatli olunmasında yarar vardır.
Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları: Kalıtsal karaciğer hastalıkların yaşanması da kanserin oluşmasına neden olur. Bazı insanlarda kalıtsal karaciğer hastalıkları ortaya çıkabilir. Karaciğerinizin hemokromatozisi ve Wilson hastalığını içerebilme durumu olabilir. Sirozda karaciğer risk faktörünü açığa çıkaracak konulardan bir diğeridir.

Karaciğer Kanseri Tedavisi
Karaciğer kanser olduğunu tespit edebilmek adına ilk olarak tanı yapılır. Kan testleri,Görüntüleme Testleri,İnceleme için bir karaciğer doku örneği alınması gibi birden farklı tekniklere başvurulmaktadır. İncelemelerde karaciğerin bir parçası istenebilir. Labaratuvarda yapılacak incelemeler sonucunda karaciğer kanseri olup olmadığınız anlaşılmaktadır. Karaciğer kanserine yakalandığınız zaman karaciğer kanser riskine bağlı olarak ameliyat, radyasyon ve lokal tedavi şekilleri uygulanabilmektedir. Kanser hücreleri karaciğeri tamamen kapsadığı zamanlarda ise karaciğer nakil işlemlerine ihtiyaç duyulabilir. Karaciğere sıçrayan hücrelerin daha fazla zarar vermemesi için ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Karaciğer kanseri tedavisi oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.