Meme Kanseri

Bayanların en sık rastladığı kanserlerden birisi meme kanseridir. Ülkemizde ne yazık ki pek çok kadında meme kanseri vakası meydana gelmektedir. Meme kanserinin önlenebilmesi adına çeşitli teşhis ve ilerlemeler yapıldı. Özellikle erken tanı sayesinde hastalığın ilerlemesi önleniyor ve meme kanserinin ortadan kaldırılması daha kolay hale dönüşmeye başlıyor. Erken tanının olmasıyla birlikte memenin korunması daha fazla artmaya başlarken aynı zamanda da hayati tehlikeler önlenilmeye başlandı. Meme kanserinde erken tanı konursa, meme kanserinden tamamen kurtuldunuz anlamına gelmektedir.

Yaklaşık olarak 30 yıl öncesine baktığımızda kadınlarda 12-13ünde görülüyordu. Fakat son dönemde meme kanserine yakalanan kadın sayısı daha fazla arttı. Doğal olarak hayati tehlikelerde daha sık olmaya başlandı. Yapılan ihmaller ve geç kalınmış olması ölümcül tehlikeleri ne yazık ki doğurabiliyor. Bu yüzden hastalığın ihmal edilmeden bir an önce tedavisinin yapılması gerekmektedir. Kadınlarda meydana gelen kanser türünde meme kanseri %33’lük bölümü oluşturmaktadır.

Meme kanserinin nasıl oluştuğu merak edilen bir konudur. Meme kanalında zararlı kanser hücrelerinin oluşması sonucunda kansere yakalanmış olursunuz. Meme kanseri, süt kanalında değil, süt bezlerinde gelişerek çoğalmaya başlar. Kimisi kötü huylu olurken kimisi de iyi huyludur. Süt bezlerinde meydana gelen kanser hücreleri, tedavi edilmediği durumlarda ise vücudun diğer organlarına yayılmaya başlayacaktır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte meme kanserine yakalanma riskinde daha fazla artış yaşanmaya başlayacaktır. Meme kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığına bakıldığı zaman ise 50-70 olduğu söylenebilir.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserini erken evrede yakalayabilmek için mutlaka belirtilerinin neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu sayede hemen uzman bir doktora görünerek tedavinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Meme kanseri, meme dokularında ya da koltuk altlarında olabilir. Elle dokunduğunuz zaman bir kitleyi hemen fark edebilirsiniz. Her ne kadar nadir şekilde görülse de bazı zamanlarda meme uçlarında kanama olabiliyor. Bu tür kanamalarda meme kanserine direk olarak işaret ediyor. Eğer ki meme kanserine yakalanmanıza neden olacak tümör oldukça büyükse meme ucunun içeri doğru çekilmesi görülecektir. Zaten böyle bir durum olduğunda da meme kanserine yakalandığınızı kolay yoldan idrak edebilirsiniz. Tömürün çok büyük olduğu durumlarda ise göğüs bölgesinde şişme görülür.
Meme kanserine yakalanmanıza neden olan hücreler göğüs bölgenizde yayılmışsa da şikayetleriniz artmaya başlayacaktır. Meme uçlarında acı hissiyatı, ağrı ve şişlik en belirtgin meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Meme Kanserine Kimler Yakalanır?
Meme kanserine yakalanan kişiler için belirli bir özellik yoktur. Fakat 50 yaş altındaki kişilerin bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz bir durumdur. Bu sebepten dolayı 18 yaşına geldiğiniz zaman mutlaka meme kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Meme dokunuzun içerisinde eğer ki yağ dokusu az ise meme kanserine yakalanma riskinizin daha fazla olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Doğal olarak meme dokunuzun içerisinde ki yoğunluğun az mı yoksa çok mu olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Böyle durumda da en iyi çözüm yollarından birisi de mamaografk ve sonografik yöntemlere mutlaka başvurmanız olacaktır. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konuda yaş ilerledik sıra meme kanseriyle karşı karşıya kalma durumu daha fazla olacaktır.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.