Mide Kanseri

Dünyada görülen hastalık sıklığı olarak dördüncü sırada yer alıyor. Diğer hastalıklar kadar mide kanseri de çok fazla rastlanan sağlık sorunlarından birisidir. Türkiye’de bu hastalığa yakalanan kişi sayısına baktığımızda ise her yıl 20 binli rakamlara yaklaştığımız görülüyor. Mide kanseri, en çok rahatsızlık veren ve kişinin yaşamını doğrudan etkileyen bir hastalıktır. Mide kanserinin baş göstermesinin bir takım sebepleri bulunuyor. Sigara ve alkol tüketimin çok fazla yapılması mide kanseri olmanıza neden oluyor. Aynı zamanda çocukluktan başlayan dengesiz beslenmelerde bu tür kanser vakasıyla karşılaşmanıza neden oluyor. Kanser, midenin çeşitli bölümlerine yerleştiği gibi daha çok lenf bezlerinde yer alıyor. Karaciğer ve akciğer gibi organlara da hızlı şekilde yayılabilme özelliğine sahiptir. Her yıl 800 bin kişi bu hastalıkla karşı karşıya kalarak ne yazık ki hayatını bile kaybetmektedir. Bu yüzden oldukça ciddi bir hastalık olduğunu belirtmemizde yarar var. Mutlaka doğru tedavi uygulamalarının yapılması gerekir. Aksi takdirde bu hastalıktan kurtulmanız çokta kolay olmayacaktır.

Mide Kanseri Neden Olunur ve Belirtileri

Mide kanserinin nedenleri tek bir sebebe bağlı değildir. Birden farklı sebepleri bulunur. Sigara ve alkol tüketimi, beslenme şekli ve bozuklukları, enfeksiyonlar, genetik bozukluklar bu hastalığa yakalanmanıza zemin hazırlayabilir. Bu yüzden saymış olduğumuz bu konu üzerinde önemle durmanız gerekir. Aksi takdirde mide kanseri olmanız kaçınılmaz bir durum olacaktır. Mide kanseri belirtileri nedir ve nasıl anlaşılır diye düşünebilirsiniz. Vücudunuzda gösterecek bir takım refkleksler olacaktır. İşte onları şu şekilde aşalandırmamız mümkündür.
⦁ Kanama ve yorgunluğun meydana gelmesi
⦁ Doluluk hissiyatı
⦁ Asidite ve geğirmenin görülmesi
⦁ Yutma güçlüğü çekme
⦁ Bulantının oluşması
⦁ Dışkınızda kan görmek

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtiler arasında dışkıda kan gelmesi ileri dereceli mide kanserine yakalanan kişilerde görülür.

Mide Kanseri Tedavisi Nasıldır?
Mide kanserinde yaklaşık olarak 2.5 saat kadar bir süre zarfında hasta ameliyata alınacaktır. Mide ameliyatı olduktan sonra ki evre, hızlıca toparlamanız adına önemlidir. Bu yüzden küçük porsiyonlarla beslenmek ve tarafınıza verilecek olan besinleri iyice çiğnemek yapmanız gereken eylemlerden birisidir. Mide ameliyatı olunduktan sonra hemen iyileştim gözüyle bakılmamalıdır. Sürekli olarak kontrollerinizi aksatmadan gerçekleştirmeniz gerekir.
Mide ameliyatı sırasında hastaya sıcak kemoterapi uygulanır. Karın bölgesine yayılan tümörlerin çıkartılma işlemi yapılır. Son derece özel teknolojik araçlar yardımıyla da karın içleri yıkatılmaya çalışılacaktır. Kalan tümörlerinde iyice mekanik tekniklerle yıkanma işlemi yapılarak iş garanti altına alınır. Mide kanserine yakalanmamak için yediklerinize mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.