Safra Kesesi Kanseri

Safra kesesinde ki hücreler kontrolsüz şekilde değişme gösterdiği zaman tümör oluşumu meydana gelir. İyi huylu ya da kanserli olabilir. Kötü huylu olarak tabir ettiğimiz kanserli hücreler sabit kalmayarak vücudun çeşitli yerlerine sıçrama yapabilme özelliğine sahiptir. Diğer organlara sıçrayarak çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde ortaya çıkartır. İyi huylu özelliğe sahip olan tümörlerinde vücudun diğer yerlerine yayılacağı anlamı içerilmemektedir. Karaciğerin hemen alt kısmında yer alan safra kesesi oldukça önemlidir. Kötü huylu kanserli hücreler, safra kesesine zarar verebilir. Kanser, safra kesesinin iç bölgesinde ilk olarak başlar.

Daha sonrasında ise dış katmanlara kadar yayılmaya başlayacaktır. Safra kesesi kanseri olduğunuzu anlamanız için ne tür belirtilerle karşılaşacağınızı mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Karın ağrısının çok fazla şiddetli olması, sarılık, karın bölgesinde yumru oluşumu, yüksek ateş görünümü kanser olduğunu ortaya çıkartan en önemli bulgular arasında yer alıyor. Eğer ki saymış olduğumuz tüm bu sağlık sorunlarını yaşıyorsanız acilen bir doktora görünmeniz de yarar var. İş işten geçmeden bir an evvel tedavi altına alınmanız gerekir.

Safra Kesesi Tedavisi
İlk olarak safra kesesi kanser tanının net şekilde konulması için röntgen ve biyopsi gibi yollara başvurulmaktadır. Laparoskopi, Perkütan kolanjiografi,Kan tahlilleri,Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve Ultrason gibi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Safra kesesi hem iç hem de dı katmanında yer alan zararlı kanser hücrelerin teknolojik donanımlar eşliğinde alınma işlemi yapılır. Bu tedavinin yapılmasından sonrada hasta sürekli olarak kontrol halinde olmalıdır.

wifi_lock Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.